У матраца дві основних функції: Підтримка тіла - здатність матраца розподіляти вагу тіла і підтримувати хребет у правильному положенні під час сну, щоб запобігти болі в спині. Це завдання виконує основа матраца, тобто пружинний або безпружинний блок. Комфортність - забезпечується здатністю матраца приймати форму тіла і зменшувати навантаження на його поверхню, що дозволяє менше ворочатися уві сні. Існує два основних види таких блоків: залежний і незалежний. Довжина і ширина матраца повинні відповідати розмірам ліжка. Між ліжком і матрацом має бути зазор 2-3 см, щоб зручніше було розстеляти постільну білизну. Довжина матраца повинна на 15-20 см перевищувати ваш зріст.
У матраца дві основних функції:
• Підтримка тіла - здатність матраца розподіляти вагу тіла і підтримувати хребет у правильному положенні під час сну, щоб запобігти болі в спині. Це завдання виконує основа матраца, тобто пружинний або безпружинний блок.
• Комфортність - забезпечується здатністю матраца приймати форму тіла і зменшувати навантаження на його поверхню, що дозволяє менше ворочатися уві сні.
Пружинний або безпружинний матрац
- Пружинні матраци
Основа пружинних матраців - пружинний блок. Існує два основних види таких блоків: залежний і незалежний. Пружинний блок «Боннель» - конструкція яка давно застосовується. Складається з жорстко сплетених між собою пружин. Тиск розподіляється по всьому матрацу, за рахунок чого значно знижуються його ортопедичні властивості. Якщо ви не страждаєте серйозними захворюваннями хребта, то такий матрац – хороший економ-варіант. Матраци типу «Боннель» відрізняються надійністю і здатністю витримувати велику масу тіла, зберігаючи при цьому свої характеристики довгий час. Деякі моделі мають посилений пружинний блок, тому підходять для людей з дуже великою вагою.
Матраци з незалежним пружинним блоком - це сучасна конструкція. Вони максимально підлаштовуються під вигини тіла і підтримують хребет у правильному положенні. На відміну від матраців типу «Боннель» вони володіють хорошим ортопедичним ефектом, практично безшумні і не створюють коливань поверхні. Тому можна безтурботно спати поруч з людиною, який любить часто перевертатись у сні. Кожна пружина такого матрацу знаходиться в окремому чохлі. Завдяки цьому виключається «ефект гамака» (провисання всій поверхні під вагою тіла), навантаження рівномірно розподіляється по всій площі. Хребет приймає природне положення, а м'язи і суглоби розслабляються. Чим більше пружин на одиницю площі, тим більша здатність матраца формувати плавну лінію під вагою тіла.
- Безпружинні матраци
Виготовляються такі матраци без застосування пружин, і відповідно, відрізняються меншою пружністю. Замість пружин «начинкою» для таких матраців служать еластичні спінені матеріали. Безпружинні матраци також володіють високим ортопедичним і анатомічним ефектом. Перевага безпружинних матраців в тому, що в їх конструкції відсутні металеві деталі. Отже, немає електростатичного і магнітного впливу на організм. Недоліком таких моделей є порівняно невеликий термін їх служби. Якщо пружинні матраци служать 12-20 років, то безпружинні - 5-8.
Наповнювачі
Важливе значення має наповнення матраца. У пружинних матрацах між чохлом і пружинами прокладають наповнювачі, регулюючі ступінь поверхневої жорсткості. У безпружинних матрацах наповнювачі є основою. Застосовуються як натуральні, так і штучні матеріали, або їх поєднання.
- Натуральний латекс. Висока здатність латексу абсорбувати і відводити вологу дозволяє добре регулювати тепло людського тіла. Латекс - пружний, м'який, довговічний і досить дорогий матеріал. Матраци з латексними прошарками дуже приємні у використанні. Вони максимально точно повторюють контури тіла. Тіло ніби вливається в матрац, створюючи відчуття максимальної розслабленості і комфорту. Такі матраци здатні витримувати великий тиск і відмінно передають навантаження на пружини.
- Кокос - жорсткий, добре вентильований наповнювач. Відчуття - майже як на дошках, вкритих ковдрою, відмінність тільки в трохи більшій пружності. Такі матраци варто вибирати за призначенням лікаря або любителям спати на жорсткому. Вони виготовляються з волокна кокосової пальми, спресованого та скріпленого латексним клеєм.
- Пінополіуретан - один з найпопулярніших наповнювачів для матраців. Матеріал штучного походження, в пружинних матрацах відчувається як середньо-м'який, в беспружинних - від середньо-жорсткого до жорсткого. Пінополіуретан відрізняється між собою жорсткістю і щільністю. Чим вище щільність, тим довговічніший і дорожчий матрац. Пінополіуретан менш пружний, ніж латекс, і більш грубий на дотик.
- Віскоеластик - спінений матеріал, що приймає форму тіла і розподіляє його вагу по поверхні. Матрац з таким наповнювачем підтримує тіло в природному положенні, сприятливо діє на шию, спину і суглоби, покращує циркуляцію крові, що забезпечує більш спокійний сон.
Жорсткість
Матраци розрізняються ступенем жорсткості. Вибір жорсткості матраца залежить від вагової категорії і віку людини. Виробники передбачили також двоспальні матраци з різним ступенем жорсткості для людей з різницею у вазі.
М'які матраци рекомендуються людям невеликої ваги, жінкам, людям старшого віку. Середньо-жорсткі матраци зручні для більшості людей. Жорсткі матраци рекомендовані людям з великою вагою, дітям і підліткам, любителям спати на твердому. Для дітей краще підходять безпружинні матраци.
Розміри матраца
Довжина і ширина матраца повинні відповідати розмірам ліжка. Між ліжком і матрацом має бути зазор 2-3 см, щоб зручніше було розстеляти постільну білизну. Довжина матраца повинна на 15-20 см перевищувати ваш зріст. Ширина односпального матраца складає мінімум 80 см, а двоспального - 160 см. Висота матраців буває різною, залежно від наповнення вона коливається від 3-4 до 40 см. Тонкі матраци заввишки 2-5 см називаються наматрацники і кладуться поверх основного матраца для надання йому тих чи інших характеристик, а також для захисту від забруднень. Середня висота безпружинних матраців - 17-20 см, пружинних - 18-25 см.
Матеріал чохла
Для виробництва чохлів використовуються різні бавовняні, синтетичні і змішані тканини. Найкращі зносостійкі і довговічні чохли виготовляються з жаккарда. Недорогі матраци мають чохли з поліестеру. Чохли матраців можуть бути знімними (з «блискавкою» по периметру) і незнімними (чохол зшивається прямо на матраці. Щоб захистити чохол матраца від пилу і забруднень, рекомендується придбати наматрацник. Він надівається на матрац за допомогою гумок в кутах, його легко зняти і випрати в пральній машині.
Ефект «зима - літо»
Матраци з ефектом «зима-літо» двосторонні. На зимовій стороні використовується прошарок з вовни, яка зігріває тіло в холодну пору. Літня сторона зазвичай бавовняна. Бавовна легко пропускає повітря, сприяє його відмінною циркуляції, тим самим знижуючи потовиділення під час сну.